flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Інтерв'ю голови суду місцевій газеті до Дня працівника суду

04 січня 2019, 14:32

Запорука успіху – спільна праця колективу

Згідно зі статтею 124 Конституції Україні правосуддя в Україні здійснюється виключно судами. Саме суд, здійснюючи правосуддя, забезпечує захист честі, гідності, прав, свобод та законних інтересів кожної фізичної особи, законних інтересів та ділової репутації юридичної особи і держави в цілому. Політична і економічна стабільність кожної держави напряму залежить від юридичної виваженості рішень судів. Тільки суд як основа державності ставить останню крапку в усіх суперечках і позовах, засуджує і виправдовує. Своїми рішеннями, які після набрання законної сили є обов’язковими до виконання усіма органами державної влади, юридичними та фізичними особами на всій території України, суд спонукає як пересічних громадян, так і посадових осіб поважати і виконувати закон. Це покладає на суддів надзвичайно високу відповідальність за прийняття неупередженого і справедливого судового рішення, єдиною основою якого є закон.

Як функціонує судова установа загальної юрисдикції – Балтський районний суд. Кадрові зміни та перерозподіл функцій, про конституційні зміни в судовій системі. Про це та інше у інтерв’ю з головою суду Оксаною Миколаївною Ільніцькою напередодні професійного свята.

  • Оксано Миколаївно, охарактеризуйте, будь ласка, юрисдикцію місцевого суду, яку територію сьогодні охоплює його підсудність.

– Сьогодні на виконання Указу Президента України № 451/2017 від 29.12.2017 року «Про реорганізацію місцевих загальних судів» 18 вересня 2018 року утворено шляхом реорганізації (злиття Балтського районного суду, Кодимського районного суду, Савранського районного суду Одеської області та Любашівського районного суду Одеської області) Балтський окружний суд Одеської області та зареєстровано як юридичну особу  в Єдиному державному реєстрі. Новоутворений суд розпочне свою діяльність з дня, визначеного у повідомленні голови установи після опублікування в газеті «Голос України», як того вимагає ч. 6 ст. 147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів». З того ж моменту Балтський, Кодимський, Савранський та Любашівський районні суди Одеської області припинять здійснювати правосуддя. До цього часу, початку роботи Балтського окружного суду Одеської області, зазначені суди продовжують працювати. Тимчасово виконуючим обов’язки керівника апарату Балтського окружного суду Одеської області призначено Артема Михайловича Лугового. Нині Балтський районний суд працює в штатному режимі і територія його юрисдикції це місто Балта та Балтський район.

- Яких справ розглядається сьогодні більше: цивільних чи кримінальних? І чи змінився характер звернень до суду за останні роки?

- Безумовно, розглядається більше цивільних справ, ніж кримінальних, зокрема вони позовного характеру: це і стягнення аліментів, і сімейні спори, і  захист майнових та особистих немайнових прав. Також справи окремого провадження – встановлення фактів, що мають юридичне значення, визнання особи недієздатною, надання доступу до банківської таємниці, справи про усиновлення, тобто справи, які визначені Цивільним процесуальним кодексом. Розглядається багато справ наказного провадження, які не потребують додаткових доказів (ретельно перевіряються фактичні дані) – це справи  про стягнення комунальних послуг, аліментів, невиплата заробітної плати, тощо. Також значна кількість справ про адміністративні порушення, до яких відносяться порушення правил дорожнього руху, громадського порядку,  це і корупційні правопорушення.  Якщо розглядати за 9 місяців поточного року, то перебувало в  провадженні: цивільних – 1183 справи, адміністративних – 16, справ про адміністративні правопорушення – 702 та кримінальних – 937.

  • Скільки суддів сьогодні працює в Балті  і  як  їм вдається справлятися з такими навантаженнями?

Сьогодні у нас в штаті чотири судді: Ірина Миколаївна Мясківська, Людмила Іванівна Бодашко, Тетяна Павлівна Тітова та я - з п’яти  штатних одиниць. З лютого цього року припинив здійснювати правосуддя у зв’язку із звільненням у відставку суддя Леонід Іванович Наумчак, також 11 грудня 2018 року Вища рада правосуддя ухвалила рішення про звільнення судді Бодашко Л.І. із займаної посади у відставку. Ми їм дуже вдячні за досвід і самовіддану працю протягом багатьох років.  Крім того, у судді Тітової Т.П. закінчився строк повноважень, на який її було призначено на посаду судді, тому наразі вона також не здійснює правосуддя. Тож на даний час правосуддя в суді здійснюють тільки два судді: Мясківська І.М. та я.  Навантаження безумовно досить високе. Але в той же час  90 відсотків справ, що перебували в провадженні, розглянуто і прийнято рішення.  Хочу зазначити, що за 9 місяців 2018 року в провадженні суду перебували 6 кримінальних проваджень про особливо тяжкі злочини, які розглядалися колегіально,  тобто в складі трьох професійних суддів, крім того одне кримінальне провадження про особливо тяжкий злочин, за який передбачене покарання у виді довічного позбавлення волі, розглядається судом присяжних. Справляємося із досить високим навантаженням завдяки злагодженій роботі як суддівського корпусу так і працівників апарату суду. Апарат суду складається з 22 штатних одиниць, очолює його досвідчений керівник Артем Михайлович Луговий, який додатково займається питаннями організації роботи  окружного суду. До речі,  за сумлінне виконання службових обов’язків, проявлену ініціативу, творчий підхід до виконання службових завдань та з нагоди Дня юриста Артему Михайловичу оголошено Подяку від територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області. Неоціненний вклад у нашій роботі вносять досвідчені помічники суддів, на плечі яких покладається досить відповідальна ділянка роботи по підготовці справ до судового розгляду, а також підготовці проектів судових рішень.

– Законом передбачено, що при винесенні рішення суд керується виключно законодавством та внутрішнім переконанням. Як розуміти другу частину цього твердження?

– Дійсно, статтею 194 Кримінального процесуального кодексу та статтею 212 Цивільно-процесуального кодексу передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням. Воно ґрунтується на всебічному, повному, безпосередньому та об’єктивному дослідженні наявних доказів у справі. Тобто на питання, винесене судом, обов’язково повинна бути отримана категорично позитивна або категорично негативна відповідь. Внутрішнє переконання судді – це використання ним внутрішніх думок, поглядів і знань. Жоден доказ не має для суду наперед встановленої сили. Всьому, що досліджене в судовому засіданні з дотриманням принципу змагальності сторін, дається оцінка не лише з погляду думок і поглядів, але і знань, з чітким дотриманням законності. – Як до того чи іншого судді потрапляють справи? Хто слідкує за цим розподілом?

– Раніше процесуальне законодавство передбачало розподіл справ між суддями  головою суду. З 2011 року функціонує автоматизована система документообігу суду, що забезпечує об’єктивний, неупереджений розподіл справ між суддями з дотриманням принципу черговості та рівності кількості справ на кожного суддю. Будь-яке втручання в систему не допускаться та карається законом.  Повноваження слідчого судді, який здійснює контроль за дотриманням прав людини під час досудового розслідування, виконую я, а розгляд кримінальних проваджень про злочини, вчинені неповнолітніми, - суддя Мясківська І.М. (до 11 грудня 2018 року такіж повноваження мала також суддя Бодашко Л.І.)  – відповідно до вимог законодавства вони мають стаж роботи на посаді судді не менше 10 років, високі ділові та професійні якості.

 – День працівників суду – це свято всіх, хто тут працює. Розкажіть про роботу всього свого колективу.

– Сьогодні ми більше говорили про суддів, але хочу відзначити також важливу й незамінну роботу працівників апарату. Багато із співробітників, які є державними службовцями, а також усі помічники суддів мають, як і судді, вищу юридичну освіту. Для когось із них робота в суді – покликання на все життя. Колектив переважно молодий, але всі з гідністю ставляться до своєї роботи в судовій системі.  Ми як гвинтик у великій машині правосуддя, тому наша праця злагоджена і результативна. Користуючись нагодою від щирого серця вітаю з Днем працівників суду не лише дійсних співробітників, але й ветеранів суддівської праці, що віддали Балтському суду багато років. Бажаю всім міцного здоров’я, благополуччя й стабільності, фізичних і моральних сил, що дозволяють долати всі життєві перешкоди, не втрачати віру в мирне і світле майбутнє. З професійним святом!

Ольга ЧЕРНЕНКО